Kalkulator kalorii

Przy chęci schudnięcia, utrzymania wagi i przybrania na masie bardzo duże znaczenie ma liczba przyjmowanych codziennie kalorii. Wartość tę można obliczyć przy pomocy specjalnego kalkulatora.

Czym są wskaźniki BMR (PPM) i TMR (CPM)?

Sprawdź skuteczne plany treningowe od Deep Breath 

Skrót BMR to wskaźnik podstawowej przemiany materii (PPM). Inaczej mówiąc, jest to wartość, która określa dzienną liczbę kalorii, otrzebną do utrzymania podstawowych funkcji życiowych. TMR oznacza natomiast całkowitą przemianę materii (CPM) - do wartości BMR doliczana jest tu również energia przeznaczana na przykład na codzienną aktywność fizyczną, pracę umysłową itp.

Kalkulator BMR to inaczej kalkulator zapotrzebowania kalorycznego. Narzędzie bierze pod uwagę takie czynniki, jak płeć, masa ciała, wiek, wzrost i tryb życia danej osoby. Na podstawie tych danych obliczana jest wartość kalorii, które powinno się spożywać na co dzień, by zapewnić sobie prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Dobry kalkulator powinien mieć również możliwość dostosowania obliczeń pod cel, jaki chcemy osiągnąć. Ta sama osoba uzyska nieco inny rezultat w zależności od tego, czy chce wysmuklić sylwetkę, przybrać na masie bądź utrzymać obecną wagę.

Pamiętaj o rozsądnym podejściu

Dla wielu z nas skuteczne odchudzanie jest równoznaczne z osiągnięciem deficytu kalorycznego. Nie powinniśmy jednak podchodzić do tego bezmyślnie. Niedostarczenie naszemu organizmowi potrzebnych mu składników na pewno nie przyniesie takiego efektu, jakiego oczekujemy. Każdy organizm ma swoje zapotrzebowanie energetyczne – jeśli mu nie sprostamy, możemy odczuwać niepożądane skutki: bóle i zawroty głowy, osłabienie. Dlatego właśnie tak ważna jest znajomość naszego BMR. Korzystając z naszego kalkulatora, można szybko obliczyć dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Pamiętaj jednak, żeby uzyskanego wyniku nie traktować jak zaleceń lekarza i w razie wątpliwości skonsultować się z dietetykiem.

Przy chudnięciu i przybieraniu na masie równie ważne jest dostarczanie organizmowi odpowiednich makroskładników. Przygotowaliśmy więc też ofertę jadłospisów o określonej wartości kcal, które uwzględniają różnorakie metody żywieniowe, w tym dietę wegańską i wegetariańską.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium