Śniadania bez węglowodanów już dawno zyskały wielu sprzymierzeńców. Nic dziwnego! Niosą za sobą wiele korzyści i daleko odbiegają od stereotypu – „śniadanie to najważniejszy posiłek dnia”. Wielu dietetyków stale wpaja swoim pacjentom, że pierwszy posiłek powinien być naprawdę porządny, ale co z resztą posiłków? Olać, zjedz jogurt naturalny z musli, a kolację to tylko do godziny 18. BŁĄD! Jest lepsze rozwiązanie, które na pewno będzie Ci sprzyjać w okresie odchudzania, lecz nie tylko.

 

Zatem o co chodzi w tych śniadaniach?

Z rana, po przebudzeniu Twój organizm jest jeszcze trochę śpiący, a metabolizm spowolniony. Organizm potrzebuje czasu na rozbudzenie się, na przejście w normalny, dzienny tryb. Dlatego ładowanie w siebie zbyt dużej ilości jedzenia to zły pomysł. Ponadto rano Twój poziom kortyzolu oraz glukagonu jest wysoki, dlatego nie powinieneś obciążać go sporą ilością węglowodanów, ponieważ po krótkim czasie i tak pojawi się uczucie głodu. Spożywanie węglowodanów przy takich warunkach hormonalnych nie idzie w parze z wykorzystywaniem ich. Może to również przynieść negatywne skutki jeśli chodzi o redukcję tkanki tłuszczowej. Podnosząc insulinę znacznie spowalniasz hormon wzrostu, wspomagający redukcję tkanki tłuszczowej.


Jakie plusy mają takie śn
iadania?

Poprawie ulega nie tylko gospodarka hormonalna. Zapobiegasz także spadkowi cukru we krwi, a co za tym idzie-unikniesz uczucia zmęczenia, które często towarzyszy po posiłku. Śniadania białkowo- tłuszczowe dobrze wpływają na metabolizm i hamują uczucie łaknienia.

Dla kogo takie śniadania będą odpowiednie?

Na pewno dla osób, które trenują w drugiej połowie dnia. Takie osoby najwięcej węglowodanów spożywać powinny przed i po treningu. Jeśli jesteś na redukcji, to pierwszy posiłek składający się tylko z białek i tłuszczu na pewno wspomoże Ci ten cykl. Osoby zmagające się z zaburzeniami snu, hiperglikemią i hipoglikemią oraz insulino odpornością również powinny przerzucić się na taki typ śniadań.

Inaczej to wygląda u osób, które trenują rano. Trening powinien być poprzedzony posiłkiem składającym się z węglowodanów. Jednak w takim przypadku sięgaj po lekkostrawne produkty, by przed wysiłkiem nie obciążać za bardzo żołądka. Oczywiście nie zapominając o pełnowartościowym źródle białka i tłuszczy. 🙂

Przepisy na śniadania białkowo-tłuszczowe w kategorii Muscle Kitchen.