Dla wielu osób zdrowy styl życia to przelotny okres, chwilowa moda, próba zmiany codziennych nawyków. Są wśród nas jednak takie osoby, które mocno angażują się w takowy tryb życia i wiążą z nim swoje plany na przyszłość. Niestety chcąc poszerzyć swoją wiedzę korzystają z mediów, a jak wiadomo, w internecie łatwiej trafimy na stek bzdur niż na konkretne informacje. Zatem skąd czerpać wiedzę? Jakim źródłom można ufać?

14310069428_29dc3acc45_o (1)

Z czystym sumieniem możemy polecić wam książki, z których sami wiele się nauczyliśmy. Wybranie właśnie tych pozycji nie było przypadkowe. Nie szukaliśmy zwykłych książek mówiących o podstawowych zasadach żywienia, w których nawyki są narzucane i dopasowane do każdego człowieka. Stawialiśmy na autorów, którzy zdają sobie sprawę z powagi indywidualności tych nawyków.

Pierwszą pozycją, którą możemy wam polecić jest książka „Czterogodzinne ciało”, gdzie autor Timothy Ferriss w bardzo czytelny sposób opisuje wszelkiego rodzaju techniki na budowę masy mięśniowej, spalaniu tkanki tłuszczowej, a wszystko potwierdzone jest różnymi badaniami i eksperymentami, które przez lata sprawdzał na sobie. Książka łączy ze sobą diety, ćwiczenia jak i suplementację.

Następną książką, po którą warto sięgnąć jest „Spalaj tłuszcz, buduj mięśnie” Toma Venuto. Autor od 25 lat uznawany jest za specjalistę w redukcji tkanki tłuszczowej. Przedstawia on przełomowy system, dzięki któremu wzmocnisz siłę, zbudujesz mięśnie, ale również wysmuklisz swoje ciało. Tom opisuje jak dokładnie ułożyć sobie zbilansowaną dietę dopasowaną indywidualnie do zapotrzebowania organizmu. Pisze także o treningach. Opowiada o swoich doświadczeniach związanych z tym sportem.

„Jedz i trenuj” Nancy Clark jest to poradnik odżywiania dla aktywnych i polecamy go w szczególności dla osób, które zaczynają swoją przygodę z treningami i zmianą nawyków żywieniowych. Autorka wprowadzi cię w świat diety dla aktywnych fizycznie, wytłumaczy wszystko od podstaw i zaproponuje wiele rozwiązań, które możesz wprowadzić w swoje życie.

„Arnold. Edukacja kulturysty” jest to książka, w której sam Arnold Schwarzenegger opowiada o swojej drodze na szczyt. Dla wielu osób jest on wzorem do naśladowania.

Jeśli nie masz możliwości chodzenia na siłownię, bądź zwyczajnie nudzi Cię przerzucanie żelastwem, to na pewno warto sięgnąć po wszystkie części książek „Skazany na trening”, w której autor krok po kroku uczy i pokazuje jak opanować ćwiczenia z własnym ciężarem ciała. Nauczysz się z niej podstaw, ale także trudniejszych wersji wszelakich ćwiczeń na każdą partię ciała.

Nie tylko z książek wynieść można ciekawe informacje. Na pewno warto uczestniczyć w różnych szkoleniach, kursach czy wykładach. Na każdym z takich wykładów dowiesz się nowych rzeczy, poznasz interesujących ludzi podzielających Twoją zajawkę oraz ich zdanie na temat diety i treningów. Z każdego takiego spotkania na pewno wyniesiesz pewne doświadczenia, a nowo nabytą wiedzę wdrożysz w swój tryb życia i będziesz mógł przekazywać ją dalej.

Kolejną, ważną rzeczą jest fakt, że należy kierować się w wielu kwestiach badaniami. Nie można na słowo wierzyć we wszystkie informacje, które słyszymy. Często mogą przynieść one więcej szkód niż pożytku. Wciąż powstają nowe badania, przez co świat fitnessu stale się zmienia.

Pamiętaj, NAJLEPSZYM TRENEREM JESTEŚ TY SAM. Dlatego słuchaj własnego organizmu, ponieważ on podpowie Ci najlepiej, co dla Ciebie korzystne. Zdobytą wiedzę na temat diety i treningów najlepiej sprawdzać na własnej skórze. W ten sposób nie tylko utrwalisz ją, ale może nawet dowiesz się, co sprawdza się świetnie w Twoim przypadku.